Antradienis, spalio 3, 2023
Banner Top

Kiekvienas ūkininkas nori, kad kasmet nuimamas derlius būtų pats gausiausias. Stengiamasi įvairiais būdais tai pasiekti, tačiau ne visada gaunasi nes neįvertinami tam tikri faktoriai, kurie turi tiesioginės įtakos būsimam derliui.

Žemės paruošimas yra vienas iš žemės ūkio etapų. Norint, kad grūdinės kultūros greitai augtų ir duotų gausų derlių, būtina tinkamai paruošti žemę. Pirmiausia ji suariama, tada iškultivuojama ir galiausiai sėjami grūdai, kurie su volais įspaudžiami į žemę, kad jų neišplautų vanduo ir paukščiai nesulestų. Svarbu, kad būtų pakankama drėgmė, bet ne per didelė. Žemės nusausinimas kartais ūkininkams tampa problema. Jeigu laukuose per didelė drėgmė, po gausesnio lietaus didelės balos sugadina tik ką pradedančias augti grūdines kultūras. Tam turi būti tvarkinga laukų nusausinimo sistema. Kitas svarbus dalykas, kad derlius būtų gausus, svarbu laukuose palaikyti reikiamą kiekį mineralų. Šiuo atveju ūkininkai tręšia laukus ir taip padidina išgaunamą derlių. Trąšos buvo visada populiarios nuo praeito amžiaus ūkininkavimo pradžios. Dabar trąšas gamina įvairios tam specializuotos trąšų gamyklos. Jos dažniausiai parduodamos maišuose. Prieš tai transportavimo įranga juos perneša iš vienos talpos į kitą, o tada ta pati įranga supilsto vienodą kiekį į maišus, kuriuos jau ūkininkai įsigyja ir tręšia savo laukus. Įsigiję trąšas, jas supila į trąšų aparatus, kurie prikabinami prie traktorių. Tuose aparatuose dažnai vanduo būna sumaišomos su trąšomis, todėl skysčio pavidalu jos yra purškiamos. Šie purkštuvai yra itin populiarūs žemdirbystėje. Svarbu yra paminėti tai, kad norint išlaikyti gausų derlių, reikia žemei duoti pailsėti, t.y. po poros metų, pakeisti grūdų kultūrų sėjimo vietą, nes sėjant vis toje pačioje vietoje, iš dirvožemio yra panaudojami mineralai, kurių dėka augalai sparčiai auga ir subręsta. Jeigu toliau sėjama toje pačioje vietoje, jie nebegauna reikiamų medžiagų.

Taigi, grūdinių kultūrų derlius priklauso nuo to kaip žemė paruošiama, kaip ji prižiūrima. Taip pat labai svarbu tai, kad tręšiant žemę, išgaunamas gausus derlius ir būtina keisti sėjos vietą bent kas pora metų.